Tıbbi Bilgi Portalı - info@triandgo.com

Bilim adamları bakterilerle benzersiz bir losyon yarattı

Bugüne kadar yetersiz beslenme nedeniyle, olumsuz bir ekolojik çevre genellikle farklı cilt hastalıkları geliştirir. Kaliforniya araştırmacıları, uzun süredir problemleri olan çeşitli hastaların cildinden bakteri topladılar. Bazı bakteriler laboratuarda özel olarak ekilmiştir. Bundan sonra bakteriyel bir losyon oluşturuldu. Deneme şaşırttı! Alışılmadık bir losyon yardımıyla hastaların derisinde yaşayan zararlı mikrofloraları yok etmek mümkün oldu.

Devamını oku ...

Çay - beyin için canlandırıcı bir ajan

Siyah ve yeşil çay içermeyen hayatınızı hayal bile edemiyor musunuz? Dolayısıyla demansa güvenle korunursunuz. Çalışmalar sırasında öğrendiği çalışmalar yapıldı: Bir kişi çay tüketirse, toksin miktarı beyinde daha az olur.

Devamını oku ...

Psikologlar söylediler: Neden yorgun insan uykuya dalamaz?

Bazen çok yorulur, zaten yatmaya başlar, ancak uykuya dalmak zor, kafanda bir sürü düşünce var. Uzmanlar, sinir sisteminin çalışmasını bozan aşırı heyecandan bahsettiler. Bir kişi yatmaya devam edip yatağa girmeye başlarsa, uykuya dalmaya çalışırken, bu bir rüya değildir. Philip Herman (psikoterapist) bu işlemi bir beyin eğitimi olarak nitelendirir.

Devamını oku ...

Bilgisayar, çocuklarda şeker hastalığına götürür

Çocuklarda daha önce görülen diyabet nadir görülen bir patoloji olsaydı, şimdi genellikle 10 ya da daha fazla yılda teşhis konur. Araştırmacılar yaklaşık 5000 öykü analiz ettiler. Ana soru, çocukların bilgisayarda ne kadar zaman harcadıkları, televizyonun farklı oyunlara bağımlı oldukları idi. Uzmanlar, boş midede yüksek şeker düzeyinin nedenleri ve insülin duyarlılığı gibi kardiyak, metabolik, vasküler risk faktörlerini tespit ettikten sonra.

Devamını oku ...

Menopozda sıcak basmalarını nasıl gideririm?

40-50 yaşlarında, her kadın vücudunda menopoz yaklaşımını gösteren değişiklikler hissetmeye başlar. Bu süre zarfında, bağışıklıkta bir azalma karakteristiktir; organizmanın yaşlanma süreci hızla ilerlemeye başlar ve çeşitli hastalıkların ortaya çıkma ihtimali artar. Çoğu kadın, menopoz döneminde ağrı ve rahatsızlıklardan kaçınmayı başarır, hepsi vücudun özelliklerine bağlıdır. Dişinin geri kalan kısmı tüm bu belirtileri ve değişiklikleri tam olarak yaşayabilir.

Devamını oku ...

Menopoz sırasında kadınlarda belirti, semptom ve tedavi

Hayat boyunca, bir kadına farklı bir deşarj eşlik eder, koku, tutarlılık, renk farklılık gösterir, karakterleri genellikle sağlık durumunu gösterir. Aniden herhangi bir ihlal söz konusuysa ve olağan semptomlardaki bir şey kırılmışsa, o zaman tavsiye için bir doktora görünmelisiniz.

Devamını oku ...

Pankreatit: Belirtileri ve evde halk ilaçları ile tedavi

Pankreasın enflamasyon sürecine pankreatit teşhisi konur. Bu hastalıkla safra kesesinin demirleri safra taşları, benign ve malign neoplaziler tarafından engellenir. Sonuç olarak, gıdaların sindirimi için gerekli gastrointestinal kanaldaki meyve suyu tam olarak gelişemez ve ince bağırsağa giremez. Normal olarak sağlıklı bir insanda gıdayı ayırması gereken enzimler, pankreasta birikir ve ilaç tedavisi ve halk ilaçları ile tedavinin olmaması durumunda (daha fazla ayrıntı aşağıda bulunur) vücut kendini yemeye başlar. Bu patolojik süreç devam etmiyor, gastrik sıvının enzimleri yakındaki kan damarlarını ve iç organları bölüyor. Pankreatitte tedavinin olmaması ölümcül sonuçlara yol açar.

Devamını oku ...

Kolesistit: yetişkinlerde semptomlar ve tedavi

Safra kesesi iltihabı durumunda kolesistit teşhisi konur. Bu oldukça yaygın bir hastalıktır. Bugüne kadar kolesistitten dolayı hastalığa yakalanan bir çok ürüler ilerliyor. Neden? Zararlı beslenme ile açıklanmaktadır - insanlar yağ, kızartılmış yumurta, yağlı et tüketmeyi sever. Buna ek olarak, modern insan çok fazla hareket etmiyor, aktif dinlenme yerine pek çok insanın saatlerce oturmayı tercih ettiği bir bilgisayarla değiştirildi. Ayrıca şimdi endokrin bozukluklarının sayısı arttı - daha fazla kişi şeker hastalığından, obeziteden muzdarip. Kadınlar hormonal bozukluklara ve kolesistit gelişimine yol açan oral kontraseptiflere bağımlıdırlar. Kolesistitin tedavisi ne kadar doğru? Hastalık ne kadar tehlikelidir?

Devamını oku ...

Zihinsel stres kalp hastalığının nedenidir.

Bedenimiz ve zihin prensibe göre etkileşir: bilinç hasta, iç organlarda ve yaşam sistemlerinde fiziksel bozukluklara hazırlanmak mümkündür. Sabit stres altında kalmak, sinirsel gerginlik varsa, kardiyovasküler hastalıklar, onkolojik neoplaziler ve kronik patolojilere yol açabileceği kanıtlanmıştır. Modern tıp, tüm hastalıkların temel bir nedeni olduğu gerçeğinin canlı bir örneğidir - sinir krizleri, psikozlar , nevrozlar, zihinsel aşırı gerginlik, psiko-duygusal istikrarsızlık.

Devamını oku ...

Kalpteki delik - nedenler, belirtiler, tedavi

Kalp sağlıklıysa, o zaman anatomik olarak iki bölümden (sola ve sağa, aralarında bir septum vardır) ayrılır. Kan, oksijenin halen bulunmadığı, kalbin sağ tarafına gider ve organın dokuları oksijenin ve faydalı maddelerin bulunduğu akciğerlere akışı yönlendirir. Akciğerlerden sonra kan kalbin sol tarafına gelir ve oradan tüm vücudun kan dolaşımına girer. Kalbin sol ve sağ tarafları arasındaki septum, kan karışmamak için gereklidir.

Devamını oku ...

Bronşiyal astım: çocuklarda semptomlar ve tedavi

" Bronşiyal astım " tanısı tüm aileleri şoka sokar. Ne yapayım? Bu tehlikeli bir hastalık mı yoksa değil mi? Bir çocuğun bronşiyal astımı olduğunu ve başka bir hastalık olmadığını ve çocuklarda nasıl tedavi edileceğini nasıl anlayacağım?

Devamını oku ...

Larenjit: çocuklarda tedavi ve semptomlar

Çocuklar, solunum sisteminin çeşitli hastalıklarına karşı daha yatkındır. Enfeksiyon, mevsimsel etkiler nedeniyle nazofarenksde patojen mikroflora görülür. Kötü niyetli bakteri ilk olarak larenksde, daha sonra trakeaya, bronşta görülür. Kural olarak, çocukların gırtlaması hemen patlamaz. Hepsi soğuk, öksürük, boğaz ağrısı ile başlar. Laringeal ödem çok tehlikelidir, çünkü boğulma tehlikesine neden olur. Viral, bakteriyel stenoz - oldukça yaygın bir fenomen olup, bunlar 3-7 yaş arasındaki çocuklar için tipiktir. İlk belirtilerde ebeveynlerin ilk yardım sağlaması çok önemlidir. Hastalık ne kadar tehlikelidir? Ne gibi komplikasyonlar bekliyor?

Devamını oku ...

Menapoz ve gelgit ile Ada nasıl alırsınız?

Bu semptomları yalnızca dergilerin sayfalarından duyan bir kadının menopoz ve sıcak basmaları nasıl başa çıkabilir? Menopoz nedir? Sıcak bas の belirtileri nelerdir? Menopoz sırasında duygu kötüleşirse ne yapmalı, zayıflık, işkence yorgunluğu var mı? Menopoz için halk ilaçları var mı? Adaçayı menopoz, klimakterik gelgitler ve diğer çok hoş semptomlar için etkili bir halk tedavisi olduğu doğru mu?

Devamını oku ...

Sinüzitten siklamen - kullanım özellikleri

Genantritrit, kulak burun boğazında en sık görülen hastalıktır. Özellikle şiddetlenme sonbahar-kış döneminde ortaya çıkıyor, o zaman her beşinci kişi, yaş ve cinsiyet gözetilmeksizin bu hastalığın belirtileri ile karşı karşıyadır.

Devamını oku ...

Yetişkinlerde bronşit tedavisi

Hemen hemen her insan öksürük belirtileri ile bir araya geldi. Bu nahoş his, kordon yanmakta ve göğüste ağrı hissediyor. Çoğu kez öksürük diğer hastalıkların bir belirtisi olarak işlev görür, örneğin bronşit.

Devamını oku ...

Pankreatit tedavisinde etkili halk yöntemleri

Pankreas bütün organizmanın istikrarlı çalışması için önemlidir. Aynı zamanda, üzerine büyük bir yük düşer ve çeşitli işlev bozukluklarına neden olur. Pankreasın en yaygın hastalığı pankreatittir . Sindirim ve diğer işlevleri bozan ve çok hoş olmayan ve ağrılı belirtilere neden olan iltihaplanma sürecidir.

Devamını oku ...

Çocuklarda ve yetişkinlerde sinüzitin ilk bulguları

Nazofarenks inflamatuar hastalıkları yılın herhangi bir zamanında görülebilir, ancak alevlenme tam olarak sonbahar bahar döneminde görülür. Yaş ve cinsiyete bakılmaksızın, insanlar akan bir burun izlemeye başlar, buna ek olarak hoş olmayan başka belirtiler bulunur.

Devamını oku ...

Akne lekeleri: Kýrmýzý lekelerden nasýl kurtulunur?

Deri döküntüleri farklı yaşlardadır. Yetişkinlerden, ergenlerden muzdarip olabilirler. Kural olarak, hormonal bozukluklardan, malnutrisyondan kaynaklanır. Sıklıkla sivilcir, kozmetiklere karşı bir alerjinin sonucu olarak düşünülür. Bugün için, pimply lekelerden kurtulmaya yardımcı olacak çeşitli kozmetik araçlar satın almak mümkün. Ekstrüzyondan sonra bazıları deriyi olumsuz şekilde etkiler - kusurların görünümüne (çekici olmayan izler, lekeler) yol açar. Bu sorunu nasıl çözeceksiniz? Cilt kusurlarından kurtulmak mümkün müdür? En etkili tarifler ve kozmetik nedir? Onları nasıl kullanacaksınız?

Devamını oku ...

Bronşit: yetişkinlerde görülen belirtiler ve tedavi

Bronşit - bugüne kadar sık ​​görülen bir hastalıktır. Kural olarak, aktarılan enfeksiyon, sigara, diğer olumsuz etkilerin bir sonucudur. Enflamatuar süreç bronş ağacında gelişir. Yetişkinlerde bronşit kronik, akut olabilir. Dikkatinizi birkaç gün veya hatta haftalar süren akut formlara çekiyoruz. Başlıca semptom şiddetli öksürüktür, uzun süre durmayan kronik bir formdadır. Tedavi, yetişkinler için uygun mudur? Ne kadar tehlikeli?

Devamını oku ...

Kataral sinüzit: semptomlar ve tedavi yöntemleri

Catarrhal sinüzit, tedavi edilmesi zor olan KBB bölgesine ait çok hoş olmayan bir hastalıktır. Bulaşıcı bir yapıya sahip diğer hastalıkların arka planına karşı ortaya çıkar; özellikle hastalar soğuk mevsiminde bu hastalığa yakalanırlar.

Devamını oku ...

Akne için etkili yüz maskeleri

Akne gözardı edemeyeceği hoş olmayan bir sorundur. Şimdiye kadar, inanılmaz bir etki vaat eden herhangi bir kozmetik ürünü satın alabilirsiniz, ancak hepsi cilt için eşit derecede yararlı değildir. Cildin bazı bölgelerinin çok hassas olması nedeniyle sivilce görmeye başlamaları dikkat çekicidir. Bir yüz maskesi yapmadan önce, öncelikle probleminizi anlamalısınız. Sivilce yüzü genişlemiş gözeneklere sahiptir. Düzgün bir şekilde bakmazsan, yağ bezleri giderek daha fazla kirlenir, o zaman komedonlar olur, akne. Bu nedenle, sivilcelerden kurtulmak ve gözenekleri azaltmak için yüzünüzü olabildiğince sık temizlemeye çalışın. En etkili maskeler nelerdir? Hangi tarifi kullanmak en iyisidir?

Devamını oku ...

Aktif Karbon Maskesi: Nasıl pişirilir ve doğru uygulanır?

Aktif karbon, tıpta çok aktif olarak kullanılır. Doğal kökeninden dolayı kesinlikle güvenli, toksik olmayan ve hatta insan vücuduna faydalıdır. Bazı ağaç türlerini yakarak oluşturulan siyah tablet biçiminde üretilir.

Devamını oku ...

Hamilelikte Angina: Tehlike nedir ve ne yapmalı?

Angina pektoris iskemik hastalığın çeşitlerinden biridir ve bunun sonucu olarak yeterli oksijen kalp kasına girmez. Böyle bir süreç çeşitli hastalıkların ortaya çıkmasına ve genel sağlığın kötüleşmesine neden olabilir.

Devamını oku ...

Gebelikte cerrahi operasyonlar

Kesinlikle her insan cerrahi ameliyatların yapılması gerekliliği gerçeğinden korkuyor, hamile kadınlardan konuşmak mümkün değilse, bir kez daha katarakar hastalıklarının şiddetlenmesi sırasında sokakta terk ederek korkmaktan vazgeçin? Acilen planlanan veya acil cerrahi operasyonlar zararlı olacak mı? Ameliyat olmadan yapamayacağın zaman?

Devamını oku ...

Yetişkinlerde bir genitantriti tedavi etmektense? tıp

Sinüslerin burun üst kısmında iltihaplanması durumunda hastaya "sinüzit" tanısı konur. Hastanın güçlü bir migren, çok zayıf sağlıklı olması, sinüzit burundan çok koyu yeşil mukus çıkışı olarak kendini gösterir. Sinüzit tedavisi yapmazsanız, enfeksiyon beyne yayılabilir - menenjit (beyindeki komplike bir enflamatuar süreç) başlar. Kan akışı ile enfeksiyon vücudun her tarafına yayılır ve inflamasyon hem beyinde, kalpte, kaslarda, damarlarda, herhangi bir iç organda başlayabilir. Zamanında tedavinin olmaması komplikasyonlara yol açmakta ve tahminleri de olumsuzdur - bazı vakalarda, özellikle ihmal edilenler ve menenjit ve ensefalite geçen kişiler ölümle son bulurlar.

Devamını oku ...

"Angilex Spray": bileşim, etki ve kontrendikasyonlar

Herkes sıklıkla boğaz hastalıklarıyla karşılaştı. Özellikle aktivasyon, yılın soğuk döneminde gerçekleşir. Sonra çocuklar ve yetişkinler boğaz ağrısı, yanma, yutma güçlüğü ve diğerleri gibi hoş olmayan belirtilerle karşı karşıya kalırlar. Bu nedenle, her aile hekimliği kabini boğaz tedavisinde vazgeçilmez bir araç olmalıdır.

Devamını oku ...

Evdeki akne sivilcelerinden çabucak nasıl çıkabilirim?

Hayatında en az bir kez bir kişi akne muzdarip olmalı. Görünümü bozmakla kalmazlar, aynı zamanda rahatsızlık hissi verirler - allık, kaşıntı, yara izleri, lekeler, izlerin arkasında bırakın. Lakrimal kanallar yağla tıkandığında akne oluştuğunu herkes bilir. Oksijenle oksidasyon durumunda ilk önce beyaz noktalar oluşur ve gözenekler kirletilir ve siyah noktalar oluşur. Gözenekler enfekte olduğunda, iltihaplanma süreci aktif olarak gelişiyor. Bazı durumlarda, her şey pürülan yara ile biter, dokunma acıyor. Bir süre sonra apseler patlamaya başlar, daha sonra uzun süre iyileşmeyen ülserleri fark edebilirsiniz. Onları söküp taramak özellikle tehlikelidir. Komplikasyonları nasıl önleyebilirim? Sivilce giderme yöntemleri etkili midir?

Devamını oku ...

Zayıf diş mineseli: ne yapmalı?

Güzel sağlıklı dişler birçok kişinin rüyasıdır. Ancak, uygulamanın gösterdiği gibi, nüfusun yarısından çoğu çürük ve diğer yaralanmalar şeklinde diş problemlerine sahiptir. Bu tür hastalıklara zayıf diş minesini getirir, bu nedenle dişin bu kısmına dikkat etmeniz gerekir.

Devamını oku ...

Kocamla çocukların uğruna yaşamak buna değmez mi?

Tüm ebeveynler çocuğun geliştiğinin farkındalar, psikolojik sağlık sorunları yaşamadılar, ailede samimi, sakin bir atmosfere ihtiyaç duyuyorlar. İdeal olarak, çocukların bir baba ve anne olması gerekir. Ancak hayatta şeyler farklıdır. Bazen eşler arasındaki aile ilişkileri o kadar gergindir ki, bunlar bir yük haline gelir. Bu durumda kim acı çekiyor? Elbette aynı çocuklar. Ne yapayım? Daha yaşa ve taklit ediyorsun? Ya da kendinize, çocuklarına eziyet etmeyin ve boşanma kararı vermiyorsunuz?

Devamını oku ...

Bir kadın nasıl daha cinsel bir hale gelir?

Kadınlar erkeklerin dikkatini çekmek ister, cinsel, arzu edilir, şehvetli olmayı severler. Bu anlarda, gerçek hayvan içgüdüsü kadınlarda ortaya çıkmaktadır - erkeği baştan çıkarması önemlidir. Ancak, insanlığın güzel yarısının tüm temsilcileri, cinselliklerini% 100 için kullanamazlar. Birisi genel olarak "cinsellik" ve " cinsellik " kavramından çok uzak olduğunu düşünüyor. Ve seksologlar vücudun ve yüzün güzelliklerinin yanı sıra göğüs, kalçaların ve bacakların uzunluğunun kadın cinselliğini anlamaya gerek olmadığını söylüyor. Bütün bunlar, kadının kendi iç hisleri kadar önemli değildir. Dış güzelliğin muhteşem formlarına sahip bir kadın olmak mümkündür, ancak arzu edilir, tutkulu ve çok cinseldir. İstatistiklerin gösterdiği gibi, tek kadınlar arasında çok güzel ve başarılı olanlar var. Sorun nedir? Kadınlar daha cinsel ilişki kurabilir ve eşini baştan çıkarmaya nasıl başlayabilir?

Devamını oku ...

Sınıfı 1'de çocuğa hızlı ve doğru okumayı nasıl öğretebilirim?

Okul programı yalnızca öğrencilerin kendileri için değil aynı zamanda kural olarak çocukları ile birlikte çalıştığı - derslerini alıp, denklemleri çözdüğü, çizdiği, şekillendirdiği vb. Birinci sınıfta, çocuğun yüksek okuma hızı gerekir. Ve öğretmenlerin birçoğu konumunuza giremeyecek - herkes için gereksinimler ve kurallar eşittir. Bu nedenle, ebeveynin görevi - çocuğa hızlı ve tercihen - doğru okumayı öğretmektir - daha sonra tekrar eğitilmemektedir.

Devamını oku ...

Allerjik bir çocuğun beslenme günlüğü: nasıl düzgün rehberlik etmek?

Bir gıda günlüğü kavramı büyük olasılıkla çoğu ebeveyn için bilinmemektedir; ancak, gıda alerjik reaksiyon gösteren bir yürümeye başlayan çocuk büyüdüğünde, böyle bir dokümantasyona başlama zamanının geldiğini doktorun tavsiyesi ile karşılaşmış olmanız gerekir. Bu arada, doktorlar, sağlıklı bir çocuk için bu bilgilerin daha faydalı olacağını, aksine - son derece yararlı olduğunu söylüyor. Öyleyse, bunu anlamaya çalışalım - hangi durumlarda bir gıda günlüğü tutmalı ve en önemlisi, bunu nasıl doğru yapmalısınız?

Devamını oku ...

Duygusal bozukluk - nedenler, belirtiler, tedavi

Duygudurum bozukluğu ya da hastalığa duygudurum bozukluğu denir - kişinin duygusal halindeki belirli bozukluklarla ilişkili zihinsel bir hastalıktır. Bu bozukluğun yaygın biçimleri mana, hipomani, klinik depresyon durumudur (yakın zamana kadar patoloji manik depresif psikoz olarak tanımlanmıştır). Duygusal durumu ihlal etme süresi birkaç hafta, birkaç yıl sürebilir.

Devamını oku ...

İşyerinde psiko duygusal tükenmişlik, evde - savaş yöntemleri

Modern dünyada her saniyede iş başında ve hatta evde psiko-duygusal tükenme yaşanır. Görünüşe göre hiçbir şey yanlış değil - mümkünse yatıştırıcı hapları içti - yattı, ancak durum kötüleşti. Sabah uyanıp duyularla daha da kötüyorsun - çalışmak istemiyorsun, hiçbir şey evde mutlu değil, gerçek depresyon geliyor. Bu davada ne yapmalı? Zihinsel sağlığınızı nasıl koruyabilir ve işyerinde veya evde yakmayabilir?

Devamını oku ...

Siroz için diyet: temel ilkeler, menü

Karaciğer sirozu oldukça tehlikeli ve tedavi edilemez bir hastalıktır. Genellikle alkol kötüye kullanımı, viral hepatit ve yağlı karaciğer hepatik distrofi durumunda da görülebilir. Hepatik sirozlu özel bir diyet uygulamak çok önemlidir. Diyetinizi keserseniz, ilaç tedavisini reddederseniz, her şey ağır komplikasyonlarla, hastanın ölümü ile sonuçlanacaktır. Hepatik patoloji ile ne yenebilir ve yenmez?

Devamını oku ...

Obezite için diyet: temel ilkeler, menü

Obezite tüm vücuda bir darbe vurmaktır. Tek kurtuluş, vücut ağırlığını azaltabileceğiniz bir diyettir. Ciddi bir hastalığın tedavisi sırasında obezitenin derecesine bakılmaksızın beslenme fiziksel egzersizle birleştirilmelidir. Sedanter bir yaşam tarzı kurarsanız, neredeyse hareket etmeyin, diyet sonuç getirmez. Yüzme uygulamak etkili bir spordur. Sadece eğitimden önce, doktorunuzdan gelen her şeye sormaya dikkat edin. Obezite nasıl aşılır?

Devamını oku ...

Pankreatit için beslenme: gıdaların listesi

Pankreatit, pankreasın iltihaplandığı bir hastalıktır. Pankreatit , akut (enflamatuar süreç çok ağrılı, hızlı akan), kronik (iltihaplanma şeklidir, ancak insanı büyük ölçüde rahatsız etmez) şeklinde olabilir.

Devamını oku ...

Ekşi krema - kompozisyon, kalori, fayda ve zarar

Ekşi krema ekşi krema ve sütten sonra elde edilen fermente bir süt ürünü olarak düşünülür. Mağaza, farklı yağ içeriğine sahip ekşi krema satıyor -% 10 - 58, ancak en popüler yağ içeriği% 15 - 20'dir. Her ne kadar, ürünün kalitesini göz önünde bulundurursanız,% 40 oranında yağ içeriği tercih etmek daha iyidir. Yapının yoğunluğu, yağ içeriğinin yüzdesine bağlıdır. Rusya'da çorba, çorba borsch, kalın ekşi krema ekledi. Şimdi bu ürün olmadan Moldova, Rusya, Beyaz Rusya, Doğu Avrupa'da dağıtılamaz. Ekşi krema üzerindeki diğer ülkelerde "kuvvetle yoğun krema" konuşmak daha az popüler. Ürün faydalı mı yoksa zararlı mı?

Devamını oku ...

Dehidrasyon tehlikesi nedir?

İnsan vücudunun günlük işlerlik kazanması için sıvıya ihtiyacı vardır. Hayati aktivitenin neredeyse tüm süreçlerinde su, beslenme, nefes alma, hareket ve diğerleri gibi çok önemli bir rol oynamaktadır. Yetersiz miktarda sıvının bir sonucu olarak vücutta birçok bozukluk ortaya çıkmaya başlar.

Devamını oku ...

Yurtiçi ve yabani hayvan ısırıkları ile ilk yardım

Yurtiçi veya yabani bir hayvanın ısırması travmatiktir ve hatalı ve zamanından önce yapılan ilk yardım yara izlerine neden olabilir. Travmatolojide bu tür yaralar ısırıldı olarak tanımlanır.

Devamını oku ...