Pankreatit için beslenme: gıdaların listesi

Pankreatit, pankreasın iltihaplandığı bir hastalıktır. Pankreatit , akut (enflamatuar süreç çok ağrılı, hızlı akan), kronik (iltihaplanma şeklidir, ancak insanı büyük ölçüde rahatsız etmez) şeklinde olabilir. (daha fazla ...)

Devamını oku ...

Ekşi krema - kompozisyon, kalori, fayda ve zarar

Ekşi krema ekşi krema ve sütten sonra elde edilen fermente bir süt ürünü olarak düşünülür. Mağaza, farklı yağ içeriğine sahip ekşi krema satıyor -% 10 - 58, ancak en popüler yağ içeriği% 15 - 20'dir. Her ne kadar, ürünün kalitesini göz önünde bulundurursanız,% 40 oranında yağ içeriği tercih etmek daha iyidir. Yapının yoğunluğu, yağ içeriğinin yüzdesine bağlıdır. Rusya'da çorba, çorba borsch, kalın ekşi krema ekledi. Şimdi bu ürün olmadan Moldova, Rusya, Beyaz Rusya, Doğu Avrupa'da dağıtılamaz. Ekşi krema üzerindeki diğer ülkelerde "kuvvetle yoğun krema" konuşmak daha az popüler. Ürün faydalı mı yoksa zararlı mı? (daha fazla ...)

Devamını oku ...

Baharda yemek yemek: Menüde ne olmalı?

Bahar harika bir zamandır ancak ne yazık ki soğuk algınlığı, rahatsızlık, herberi uzaklaşamazsınız. Kışın hava eksikliği, kısa bir hafif gün, motor aktivitede bir azalma nedeniyle vücut büyük ölçüde zayıflar. Bu nedenle, Mart ayının başında, birçok kişi kötü hissederse, hava ne kadar değişebilir - güneş gibi, ancak soğuk rüzgar. Vücut o kadar yorgun ki, basitçe farklı virüslere, bakterilere karşı koyamıyor; bir kişi mevsimsel salgınlardan mustarip olmalı. (daha fazla ...)

Devamını oku ...

Haşlanmış veya arındırılmış su - ne önerecek?

Birçok kişi aktif olarak vücutlarının durumunu izlemekte ve sağlıklı bir şekilde muhafaza etmeye çalışmaktadır, bu yüzden en azından suyun içmek için daha iyi neydi - dokununca mı yoksa haşlanmış mı? Bu sorunun cevabını vermeden önce, bu sorunun avantaj ve dezavantajlarını hesaba katmanız gerekir. Önce hangi işlemin "kaynar" olduğunu anlamanız gerekir. Bu, sıvının 100 derecelik bir sıcaklığa ısıtıldığı işlemdir. (daha fazla ...)

Devamını oku ...

Probiyotikler ve Prebiyotikler: Katkı Maddelerinin Özellikleri

Sağlık alanında yapılan son araştırmalar, bağırsak mikroekolojisi sorununun öncü bir konumda olduğunu göstermiştir. Genellikle, sindirim sistemindeki mikrofloraların bozulması, antibiyotik kullanmanın bir sonucu olarak ortaya çıkar. Sonuç olarak, disbacterial reaksiyonlar veya kalıcı disbiosis vardır . Cesedi onarmak için çeşitli ilaçlar kullanılır. (daha fazla ...)

Devamını oku ...

Şekerli meyveler - bileşim, kalori, fayda ve zarar

Tatlılar olmadan, bazıları yaşayamazlar. Hem çocuklar hem de yetişkinler tarafından sevilirler. Modern şekerleme endüstrisinde birçok farklı şeker ürünü sunulmaktadır. Ancak şeker oldukça zararlı olarak kabul edilir, tatlılar farklı renk, tat ve katkı maddeleri - koyulaştırıcılar, emülgatörler gibi maddeleri sever. Bu nedenle, şekerli meyveler, marmelat , daha doğal tatlılara öncelik vermek daha iyidir. (daha fazla ...)

Devamını oku ...

Rafine şekerin vücuda zarar vermesi

Şekerin yararı ve zararı efsanelerin çoğudur. Şekersiz şekersiz doğru beslenme ve günlük tüketimiyle tüm pazarlama sistemi oluşturulur. Hepimiz, kraker, cips, gazlı, tatlı suları, hamur işleri, çikolata büyük miktarlarda, shish kebabı, fast food, makarna, kek yemenin zararlı olduğunu biliyoruz. Ancak yanlış olduğunuzu biliyor muydunuz? (daha fazla ...)

Devamını oku ...

Cilt için en iyi 5 yararlı kek ve güzel bir figür

Her kadın, sağlıklı, buruşmamış cilt, doğal bir cilt, güzel uyluk, bel, ince bacaklar, vücutta yağ eksikliği yaşamayı hayal eder. Yararlı ürünleri kullanırsanız, hedefe ulaşabilirsin. Harvard bilim insanları her menünün farklı kerevizleri bulunduğunu ispatlamışlardır. Böylece diyabet, obezite, kalp, vasküler patolojilerin gelişimini önleyebilir, yenilenebilirsiniz. Hangi hububatların en yararlı olduğunu bilmek için ana şey. Bilim adamları yulaf ezmesi, pirinç, darı, karabuğday, inci arpı olduğuna inanıyorlar. (daha fazla ...)

Devamını oku ...

Ev yapımı kvass - vücuda iyi gelir

Kvass eski bir içki olarak kabul edilir. Hipokrat, Herodot, onun hakkında yazdı. Daha önce kvass bugününkinden farklıydı. Sıradan modern biradan daha güçlü, daha kalıntı. Biraz sonra içki alkolsüz kalmaya başladı. İlk olarak, pişirme için çavdar ekmeği kullanıldı, ardından yavaş yavaş çilek, meyve, malt ve yulaf ezmesi başladı. Şimdi mağazada birçok farklı ürün bulabilirsiniz, ancak bunların tamamı yararlı değildir, çünkü hazırlama boyaları için lezzetler kullanılır. Ancak ev yapımı kvass vücut için şifa verici bir içecektir. Doğru ürünü nasıl seçerim? Ev ile dükkan arasındaki fark nedir? (daha fazla ...)

Devamını oku ...

Yaban mersini - bileşim, kalori içeriği, yararlı özellikler

Yabanmersini, yaban mersini bir akrabası olarak kabul edilen bir kereviz ailesidir. Yaban mersini kokulu, lezzetli ve oldukça kullanışlıdır. Jöle, kompoze, reçel yapmak için meyveler kullanılır. Taze olarak tüketilebilir, ancak lezzetli bir meyve suyu hazırlamak en iyisidir. Dikkatinizi çekiyoruz , yabanmersini çalıları ledumun yakınında büyümeyi sever ve uçucu yağlar vücudu olumsuz etkiliyor - şiddetli baş ağrılarına yol açıyor. Daha önce bu nedenle, zararlı yabanmersini düşündüm, bu yüzden bunları baş ağrısı, sarhoş, hemlock olarak adlandırmaya başladı. Aslında, toplarken, bir yaban mersini çiçeğinin yanında büyüyen şeyi izlemeniz gerekir. Zerrin güçlü ve kullanışlı bir etkiye sahiptir. (daha fazla ...)

Devamını oku ...